Pētījumu un publikāciju datu bāze

Attieksme pret korupciju Latvijā

Valoda:
Latviešu
Pētījuma statuss:
Nodots
Par pētījuma pasūtīšanu atbildīgais darbinieks vai amatpersona:
Pirmās pārvaldes Otrās nodaļas galvenā inspektore Inta Nolle.
tālr.:67356189

Attieksme pret korupciju Latvijā

Pētījuma mērķis:

Socioloģiskās aptaujas veikšanas mērķis ir izzināt sabiedrības un uzņēmēju viedokli ar korupciju saistītos jautājumos, vienlaikus noskaidrojot, kādi ir korupcijas rašanās cēloņi un kurās jomās korupcija ir visvairāk izplatīta.

Pētījuma uzdevums:

Minētā aptauja ietver situācijas Latvijā novērtējumu savstarpēji saistītu sociālo kampaņu īstenošanas rezultātā.  Šī ir trešā no kopumā trim īstenotajām socioloģiskajām aptaujām.

Nodošanas datums:
24.11.2023
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs
knab@knab.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Pētījuma pasūtītājs:
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs
knab@knab.gov.lv
Politikas joma:
Korupcijas novēršanas un apkarošanas politika
Pētījuma klasifikācija:
Sabiedriskās domas pētījums
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Zināms sabiedrības un uzņēmēju viedoklis ar korupciju saistītos jautājumos
Pētījuma finansēšanas avots:
Ārvalstu finanšu palīdzības instruments
Finansējuma avota pilns nosaukums:
Eiropas Ekonomikas zonas grantu līdzfinansētais KNAB projekts “Atbalsts trauksmes celšanas sistēmas izveidei Latvijā”
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
12160 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:

Sabiedriskās domas aptauja atklāj, ka 80 % iedzīvotāju un 78 % uzņēmumu nebūtu gatavi dot valsts amatpersonai kukuli, lai panāktu vēlamu risinājumu. 2023. gadā salīdzinājumā ar 2022. gadu palielinājusies iedzīvotāju gatavība kukuļot valsts amatpersonas, kamēr uzņēmēju vidū – samazinājusies. Salīdzinot 2023. gadā iegūtos aptaujas rezultātus ar 2021.  gadu, KNAB novēro, ka triju gadu laikā gan iedzīvotāju, gan uzņēmēju attieksmē pret kukuļošanu novērojamas kopumā minimālas izmaiņas un vidēji četri no pieciem iedzīvotājiem un uzņēmējiem nepieļauj kukuļdošanu.

Iedzīvotāju biežāk minētais iemesls iespējamai kukuļa došanai ir lielāka drošība, ka problēma vispār tiks risināta. Šis visos KNAB analizētajos periodos ir bijis galvenais iemesls, kāpēc iedzīvotāji izšķirtos par labu kukuļa došanai. Tikmēr uzņēmēji visbiežāk būtu gatavi dot kukuli, lai panāktu darbinieku laipnāku attieksmi un pretimnākšanu, kā arī saņemtu amatpersonas palīdzību, jo normatīvie akti un procedūras ir neskaidras un sarežģītas.

Sabiedriskās domas aptauja atklāj iedzīvotāju un uzņēmēju salīdzinoši noturīgo attieksmi pret neoficiālu risinājumu izmantošanu, kārtojot dažādus jautājumus. 2023. gada aptaujā 19 %  iedzīvotāju un 20 % uzņēmēju atzina, ka pēdējo divu gadu laikā izmantojuši neoficiālus risinājumus. Salīdzinot respondentu atbildes 2023. un 2021. gadā, secināms, ka trīs gadu periodā pieredze nav būtiski mainījusies un četri no pieciem iedzīvotājiem un uzņēmējiem dažādu jautājumu kārtošanā izvēlas oficiālus risinājumus.

To top