Socioloģiskās aptaujas veikšanas mērķis ir izzināt sabiedrības un uzņēmēju viedokli ar korupciju saistītos jautājumos, vienlaikus noskaidrojot, kādi ir korupcijas rašanās cēloņi un kurās jomās korupcija ir visvairāk izplatīta.
Novērtēt izmaiņas iedzīvotāju un uzņēmēju attieksmē pret korupciju Latvijā.
Sabiedrības aptaujā neoficiālu maksājumu, dāvanu vai pazīšanās izmantošanu, lai panāktu vēlamo risinājumu kādu lietu kārtošanā, atzina 17% respondentu un tas ir mazāk nekā iepriekšējos trīs pētījumos (-2%/3%). Progress ir neliels, tas liecina, ka sabiedrībā priekšstati par to, kā lietas kārtojamas, ir noturīgi un tie mainās lēni. Līdzīgi kā iepriekšējos pētījumos, arī šogad iedzīvotāji pazīšanos, dāvanas vai neoficiālus maksājumus visbiežāk izmantoja saņemot veselības aprūpi, kārtojot jautājumus tiesā vai iekārtojoties darbā valsts vai pašvaldību uzņēmumos.
Uzņēmēju aptaujā dažādu neoficiālu risinājumu izmantošanu saskarsmē ar valsts vai pašvaldību institūcijām atzina 7% aptaujāto uzņēmumu un to skaits šogad ir ievērojami mazāks nekā tas bija 2021.-2023.g. pētījumu rezultātos (-13% salīdzinājumā ar 2023.g.). Šogad uzņēmēji retāk atzina saskari/ pieredzi ar kādām koruptīvām darbībām, gan kolēģu vidē, gan runājot par savu uzņēmumu. Uzņēmēju vidū pazīšanās, neoficiāli maksājumi vai dāvanas visbiežāk izmantoti kārtojot ar būvniecību un Eiropas Savienības struktūrfondiem saistītus jautājumus.
Jāuzsver, ka abās aptaujās neoficiāli risinājumi dominējošā daļā gadījumu ir personisko sakaru izmantošana. Tādas koruptīvas darbības, kā dāvanas vai neoficiāli maksājumi, sabiedrības aptaujā veiktas ne biežāk kā 3% gadījumu, uzņēmumu aptaujā – ne biežāk kā 1% gadījumu.