Pētījumu un publikāciju datu bāze

Ex-ante pētījums par vardarbības novēršanas sistēmu

Valoda:
Latviešu
Pētījuma statuss:
Plānots
Par pētījuma pasūtīšanu atbildīgais darbinieks vai amatpersona:
Hanna Mihailova
20683957

Ex-ante pētījums par vardarbības novēršanas sistēmu

Pētījuma mērķis:

Iegūt kvalitatīvus un kvantitatīvus datus, kas raksturo atbalsta sistēmu un atbalsta instrumentu pieejamību no vardarbības ģimenē cietušām un vardarbību veikušām personām.

Izvērtējums tiek veikts attiecībā uz bērniem un pilngadīgām no vardarbības cietušām un vardarbību veikušām personām (kas uz ziņošanas laiku par piedzīvoto vardarbību un/vai pakalpojuma saņemšanas laiku ir pilngadīgas). Pētījumā ir ietverta atbalsta sistēmas un pakalpojumu pieejamības izvērtēšana un priekšlikumu izstrāde no vardarbības ģimenē cietušām un vardarbību veikušām personām Latvijā.

Pētījuma uzdevums:

1) Vardarbības mazināšanas pasākumu ietekmes izvērtējums vardarbībā ģimenē cietušām un vardarbību veikušām personām:

  • pieejamā atbalsta un pakalpojumu izpēte no institūciju perspektīvas – pakalpojumu sniedzēji, kas nodrošina atbalstu un pakalpojumus mērķa grupai;
  • pieejamā atbalsta un pakalpojumu izpēte no klientu perspektīvas – pakalpojumu saņēmēji.

2) Sabiedriskās domas izpēte par esošiem atbalsta pakalpojumiem vardarbībā cietušo un vardarbību veikušo personu problēmu risināšanā.

3) Atbalsta sistēmas un pakalpojumu mērķa grupai izvērtēšana un priekšlikumu sniegšana.

Plānotās nodošanas datums:
01.03.2026
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Labklājības ministrija
lm@lm.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Pētījuma pasūtītājs:
Labklājības ministrija
lm@lm.gov.lv
Politikas joma:
Sociālā politika
Pētījuma klasifikācija:
Padziļinātas ekspertīzes pētījums politikas vai tiesiskā regulējuma izstrādei
Pētījuma plānotie rezultāti:

Vardarbības novēršanas atbalsta sistēmu un atbalsta instrumentu (t.sk. pakalpojumu) no vardarbības ģimenē cietušām un vardarbību veikušām personām izvērtējums un priekšlikumi nepieciešamajiem uzlabojumiem, kas ietverts šādos nodevumos:

  • Starpziņojums – sabiedriskās domas izpēte par vardarbības ģimenē cietušo un vardarbību veikušo bērnu un pilngadīgo personu atbalsta sistēmas un pakalpojumu pieejamību, sniegto atbalstu vardarbības gadījumu risināšanā un to novērtēšana. Klientu apmierinātības ar speciālistu atbalstu vardarbības gadījumu risināšanā izvērtējums (vardarbībā cietušo un vardarbību veikušo bērnu un pilngadīgo personu atbalsta sistēmas pakalpojumu pieejamība, sniegto atbalstu vardarbības gadījumu risināšanā un to novērtēšana).
  • Starpziņojums par pašvaldību sociālo dienestu un bāriņtiesu ietekmējošiem institucionāliem un profesionāliem faktoriem vardarbības mazināšanas pakalpojumu nodrošināšanā un to analīze.
  • Starpziņojums par sociālo dienestu un sadarbības institūciju, tostarp NVO, speciālistu ietekmējošiem faktoriem vardarbības mazināšanas pakalpojumu nodrošināšanā, par starpinstitucionālās sadarbības iespējām, iegūto rezultātu analīzi. Pakalpojumu izvērtējums un to lietderība visās iesaistītajās jomās (sociālā darba un sociālo pakalpojumu jomā, tiesībaizsardzības jomā, veselības jomā u.c.), kuras saskaras ar vardarbības ģimenē gadījumiem, īpaši ar fizisko, emocionālo, seksuālo vardarbību un pamešanu novārtā.
  • Gala ziņojums par atbalsta sistēmu un atbalsta instrumentu pieejamību no vardarbības ģimenē cietušiem un vardarbību veikušiem bērniem un pilngadīgām personām. Gala ziņojums ietver raksta sagatavošanu par pētījumā ietverto visu mērķa grupu viedokļu un situācijas analīzi, kā arī priekšlikumu sagatavošana vardarbības mazināšanas pasākumiem
To top