Viens no galvenajiem hidroloģiskā režīma atjaunošanas izaicinājumiem ir izpratne par to, kā mainīsies ūdens līmenis ainavā. Tā kā hidroloģiskā režīma atjaunošanas ietekme sniedzas ārpus mērķa teritorijas robežām, paaugstināts ūdens līmenis var skart apkārtējās zemes, negatīvi ietekmējot citus zemes īpašniekus un apsaimniekotājus un viņu saimnieciskās aktivitātes, īpaši lauksaimniecisko darbību.
Šis pētījums ietver visaptverošu hidroloģiskā režīma atjaunošanas kūdraugsnēs ietekmes novērtējumu, balstoties uz zinātniski pamatotiem aprēķiniem un modelēšanas pieejām.
1. Algoritma izstrāde hidroloģiskā režīma atjaunošanas ietekmes novērtējumam. Tiks izstrādāts metodoloģiski pamatots algoritms, kas nodrošinās hidroloģiskā režīma atjaunošanas ietekmes precīzu un reproducējamu novērtējumu. Algoritms balstīsies uz esošajiem datiem, simulācijas metodēm un matemātiskiem modeļiem, kas pielāgoti konkrētajai situācijai.
2. Simulāciju izmēģinājumu teritoriju identificēšana aprēķinu vajadzībām. Pētījumā tiks atlasītas un raksturotas vismaz divas simulāciju veikšanai piemērotas izmēģinājumu teritorijas. Izvēles kritēriji ietvers hidroloģiskās, topogrāfiskās, zemes izmantošanas un meliorācijas sistēmu īpatnības, kā arī citu būtisku faktoru analīzi.
3. Pieejamās telpiskās informācijas analīze un simulāciju karšu sagatavošana. Tiks apkopoti un izanalizēti dažādi telpiskie dati, kas attiecas uz reljefu, organiskajām augsnēm (kūdraugsnēm), esošajām meliorācijas sistēmām un saimnieciskās darbības rādītājiem. Pamatojoties uz šiem datiem, tiks sagatavotas detalizētas simulāciju kartes, kas kalpos par pamatu turpmākajiem aprēķiniem un modelēšanai.
4. Simulācijas modeļa izstrāde un simulāciju veikšana. Tiks izveidots un validēts modelis, kas nodrošinās hidroloģiskā režīma atjaunošanas scenāriju simulācijas. Modelēšana ļaus prognozēt ūdens līmeņa izmaiņas, mitruma režīmu un citu būtisku hidroloģisko parametru attīstību, balstoties uz dažādiem scenārijiem.
5. Ietekmes dabā un sociālekonomisko seku noteikšana neliela mēroga izmēģinājumu teritorijās. Tiks veikta hidroloģiskā režīma izmaiņu ietekmes analīze konkrētās izmēģinājumu teritorijās, novērtējot ietekmi dabā un sociālekonomiskās sekas.
6. Automatizācijas iespēju izvērtēšana plašākas hidroloģiskā režīma atjaunošanas ietekmes simulāciju un aprēķinu veikšanai. Šajā pētījuma posmā tiks analizētas iespējas automatizēt hidroloģiskā režīma atjaunošanas modelēšanu mērogojamu, lai noteiktu pasākuma ietekmi valsts līmenī. Izvērtējums tiks veikts, arī izskatot citu digitālo rīku izmantošanu, lai nodrošinātu ātrāku un precīzāku rezultātu iegūšanu reģionu un valsts līmenī.
Pētījuma rezultāt tiks pulicēti LBTU pētījumu datu bāzē, šajā adresē:
https://www.lbtu.lv/lv/projekti/apstiprinatie-projekti/2025/hidrologiska-rezima-atjaunosanas-ietekmes-novertejums-s527