Pētījumu un publikāciju datu bāze

Izvērtējuma izstrāde par kara Ukrainā radīto ietekmi uz Eiropas Savienības Austrumu pierobežas reģioniem

Valoda:
Latviešu
Pētījuma statuss:
Nodots
Par pētījuma pasūtīšanu atbildīgais darbinieks vai amatpersona:
Dāvis Melnalksnis
66016768

Izvērtējuma izstrāde par kara Ukrainā radīto ietekmi uz Eiropas Savienības Austrumu pierobežas reģioniem

Pētījuma mērķis:

Karam Ukrainā ir bijusi daudzpusīga ietekme uz ES Austrumu pierobežas reģioniem, un tas ir radījis vairākus izaicinājumus un negatīvas sekas makro līmenī, ietekmējot drošību, ekonomisko stabilitāti, tirdzniecību, enerģētisko drošību un ģeopolitisko situāciju. Šīs sekas ir radījušas sarežģītas un kompleksas problēmas, kas ir jānovērtē, lai tās varētu pārvaldīt. Vienlaikus būtiska daļa no šiem reģioniem ir ar augstākām reģionālās attīstības atšķirībām ES, kur kara Ukrainā radītā ietekme būtiski atšķir šos Kohēzijas politikas reģionus no citiem ES Kohēzijas politikas reģioniem.

Ņemot vērā minēto, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija plāno novērtēt kara Ukrainā radīto ietekmi uz ES Austrumu pierobežas reģioniem (Somiju, Igauniju, Latviju, Lietuvu un Poliju).

Pētījuma uzdevums:

Izvērtējums, kurā sniegta informācija par kara Ukrainā radīto ietekmi uz ES Austrumu pierobežas reģioniem (Somija, Igaunija, Latvija, Lietuva un Polija), t.sk. makro līmeņa rādītājiem, tautsaimniecības nozaru līmenī, kā arī ietekmi uz uzņēmējiem.

Nodošanas datums:
03.05.2024
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (darbību izbeigusi institūcija)
pasts@varam.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Pētījuma pasūtītājs:
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (darbību izbeigusi institūcija)
pasts@varam.gov.lv
Politikas joma:
Reģionālā attīstība
Pētījuma klasifikācija:
Starptautiski salīdzinošs pētījums
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Valsts plānošanas dokumentu izstrādei, politikas veidošanai, Austrumu pierobežas analžiei
Pētījuma finansēšanas avots:
Ārvalstu finanšu palīdzības instruments
Finansējuma avota pilns nosaukums:
Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” projekta Nr.LV-LOCALDEV-0001 “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Latgales plānošanas reģionā” ietvaros
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
23900 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:

Pētījums sniedz ieskatu Krievijas pilna apmēra agresijas kara pret Ukrainu radītajā ekonomiskajā ietekmē, pamatojoties uz pieejamajiem datiem.

Kopumā atzīstams, ka Baltijas valstu tautsaimniecības salīdzinoši asāk ir izjutušas Krievijas iebrukuma Ukrainā radīto negatīvo ietekmi nekā ES dalībvalstis caurmērā dēļ būtiskākas enerģētikas atkarības no Krievijas, transporta un loģistikas nozares nozīmes mazināšanās ekonomikās, kā arī investoru kopējā noskaņojuma krituma attiecībā par reģiona pievilcību investīcijām, kam var būt tālāka inerce, atsaucoties uz ekonomikas attīstību vidējā termiņā

Pētījums apskata ES Austrumu pierobežas reģionus Somijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā un Polijā, kas atbilst NUTS2 un NUTS3 līmeņa teritoriju klasifikācijai un kas robežojas ar Krieviju vai Baltkrieviju.

Veikta rezultātu salīdzinošā analīze ar citiem ES Kohēzijas politikas reģioniem- Slovākija, Čehija, veiktas intervijas ar uzņēmējiem ES austrumu pierobežas reģionos: gadījumu analīze

Piezīmes:
Plānotais Līguma izpildes termiņš 2024. gada maijs
To top