Sabiedriskās domas pētījums tiks veikts, lai spētu izstrādāt mērķētas aktivitātes sabiedrības izpratnes uzlabošanai par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, to saistību ar konkrētiem noziedzīgiem nodarījumiem, šādu nodarījumu sekām tautsaimniecībai.
Lai noskaidrotu sabiedrības izpratnes līmeni un toleranci pret finanšu noziegumiem, izglītotu iedzīvotājus par Finanšu izlūkošanas darbību kontekstā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas (NILL) novēršanu un apkarošanu, noskaidrotu sabiedrības uzticēšanās līmeni Finanšu izlūkošanas dienestam un citām iesaistītajām institūcijām NILL novēršanā, izzinātu iedzīvotāju viedokli par iemesliem izvēlei finanšu pakalpojumiem ārvalstīs, vērstu sabiedrības uzmanību uz finanšu noziegumu problemātikas aktualitāti, kā arī lai plānotu iedzīvotāju izglītošanas kampaņas, nepieciešams īstenot iepirkumu cenu aptaujas veidā, iegādājoties sabiedriskās domas aptaujas / pētījuma pakalpojumu.
Finanšu izlūkošanas dienesta 2022. gadā veiktās sabiedriskās domas aptaujas rezultāti liecina, ka kopumā sabiedrība izprot, ka izvairīšanās no nodokļu nomaksas, korupcija, naudas atmazgāšana un akcīzes preču kontrabanda atstāj negatīvu iespaidu uz sabiedrības labklājību un dzīves kvalitāti. Tomēr aptauja liecina, ka nozīmīga daļa Latvijas sabiedrības (22%-32%) ir gatava savās interesēs veikt finanšu pārkāpumus vai izmantot tajos gūtos labumus. Tāpat iegūtie rezultāti liecina, ka 24% iedzīvotāju varētu savās interesēs izvairīties no nodokļu nomaksas.
Pētījums liecina, ka Latvijas sabiedrībā dominē atbalsts cīņai ar NILL. Vairāk nekā divas trešdaļas aptaujāto Latvijas iedzīvotāju redz nepieciešamību cīnīties ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.
Lai uzlabotu situāciju un spētu izstrādāt mērķētas aktivitātes sabiedrības izpratnes uzlabošanai par NILL un tās negatīvo ietekmi uz valsts tautsaimniecību, kā arī paaugstinātu izpratni par Finanšu izlūkošanas darbu NILL novēršanas jomā, nepieciešams īstenot sabiedriskās domas aptauju / pētījumu, aptverot vairākas tēmas.
Pētījumā iegūtos rezultātus Finanšu izlūkošanas dienests izmanto turpmākajās sabiedrības informēšanas un izglītojošās kampaņās, precīzāk formulējot galvenos vēstījumus, izvēloties komunikācijas kanālus un rīkus, kā arī, gatavojot Finanšu izlūkošanas dienesta stratēģiskās komunikācijas produktus.