Pētījumu un publikāciju datu bāze

Sākotnējais izvērtējums ES fondu 2021.-2027. gada plānošanas perioda SAM 3.1.1. pasākumam 3.1.1.5. “Nacionālas nozīmes centru maģistrālo ielu un esošo maršrutu attīstība”

Valoda:
Latviešu
Pētījuma statuss:
Nodots
Par pētījuma pasūtīšanu atbildīgais darbinieks vai amatpersona:
Rūdolfs Kudļa
67028223

Sākotnējais izvērtējums ES fondu 2021.-2027. gada plānošanas perioda SAM 3.1.1. pasākumam 3.1.1.5. “Nacionālas nozīmes centru maģistrālo ielu un esošo maršrutu attīstība”

Pētījuma mērķis:

Sagatavot sākotnējo jeb Ex-ante izvērtējumu Kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam specifiskā atbalsta mērķim 3.1.1. “Attīstīt ilgtspējīgu, klimatnoturīgu, inteliģentu, drošu un vairākveidu TEN-T infrastruktūru” 3.1.1.5. pasākumam “Nacionālas nozīmes centru maģistrālo ielu un esošo maršrutu attīstība”, kas paredz turpināt Latvijas valstspilsētu ielu transporta infrastruktūras attīstību, lai nodrošinātu tā starptautisko savienojamību un iekļaušanos TEN-T tīklā.

Pētījuma uzdevums:

Investīciju transporta infrastruktūras attīstībā identifikācija un to efektivitātes noteikšana, lai:

  • noteiktu investīciju mērķteritorijas;
  • veiktu teritoriālo investīciju ietekmes analīzi, t.sk. plānoto un sasniegto rezultātu analīzi;
  • palielinātu ieguldāmo investīciju pozitīvo ietekmi.
Nodošanas datums:
13.12.2024
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Satiksmes ministrija
satiksmes.ministrija@sam.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Pētījuma pasūtītājs:
Satiksmes ministrija
satiksmes.ministrija@sam.gov.lv
Politikas joma:
Transporta un sakaru politika
Pētījuma klasifikācija:
Padziļinātas ekspertīzes pētījums politikas vai tiesiskā regulējuma izstrādei
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Izvērtējuma/pētījuma rezultātu lietotāji ir Eiropas Savienības fondu vadībā un ieviešanā iesaistītās institūcijas un sociālie un ekonomiskie partneri. Rezultātus plānots izmantot, izstrādājot Ministru kabineta noteikumus par 3.1.1.5.pasākuma īstenošanas nosacījumiem, projektu iesniegumu vērtēšanas kritērijus un to piemērošanas metodiku.
Pētījuma finansēšanas avots:
Ārvalstu finanšu palīdzības instruments
Finansējuma avota pilns nosaukums:
Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam tehniskās palīdzības finanšu līdzekļiem.
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
17800 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:

ES fondu 2021.-2027. gada plānošanas perioda SAM 3.1.1. pasākumam 3.1.1.5. “Nacionālas nozīmes centru maģistrālo ielu un esošo maršrutu attīstība” sākotnējā izvērtējuma analīze ļauj izvirzīt sekojošus priekšlikumus:

  • atbalsta pasākumā paredzēt finansējumu piecām valstspilsētām – Liepājai, Ventspilij, Jūrmalai, Jelgavai un Jēkabpili;
  • atbalstu piešķirt, balstoties uz ierobežotas projektu iesniegumu atlases (IPIA) principiem;
  • atlasē iekļuvušajām pašvaldībām projektu realizācijai paredzēt kopumā finansējumu no KF 15,4 milj. EUR apjomā pa valstspilsētām, TEN-T maršrutā ietilpstošo ielu pārbūvei kopumā aptuveni 6 km garumā:
  • veiktā vienkāršotā projektu izmaksu-ieguvumu analīze liecina, ka identificētie projekti Latvijas tautsaimniecībai un sabiedrībai rada pozitīvu sociālekonomisko efektu;
  • principa “Nenodarīt būtisku kaitējumu” novērtējums ļauj secināt, ka projekti neradīs būtisku kaitējumu videi, tieši pretēji – pasākums sniegs pozitīvu ieguldījumu ietekmes uz vidi mazināšanai, kā arī veicinās pielāgošanos klimata pārmaiņām;
  • pašvaldību finanšu kapacitāte minēto projektu realizācijai ir pietiekoša, t.i., realizējot projektu pašu finansējuma nodrošināšanai ar Valsts kases aizdevumu nodrošinās, ka pašvaldību saistību apjoms no plānotajiem pamatbudžeta ieņēmumiem nepārsniegs 20%.
To top