Pētījumu un publikāciju datu bāze

 Žurnālistu un citu mediju profesionāļu drošības situācijas izvērtējums

Par pētījuma pasūtīšanu atbildīgais darbinieks vai amatpersona:
Ieva Arndte-Kokare

 Žurnālistu un citu mediju profesionāļu drošības situācijas izvērtējums

Pētījuma mērķis:

Izvērtēt žurnālistu un citu mediju profesionāļu drošības situāciju Latvijā, apzināt galvenās problēmas, apdraudējuma veidus fiziskajā un digitālajā vidē, ņemot vērā gan vēršanos pret žurnālistiem, gan žurnālistēmsievietēm, gan viņu tuviniekiem un nodarījuma veikšanu privātajā dzīvē vai pildot tiešos darba pienākumus.

Analizējot Latvijas žurnālistu drošības problēmas, piedāvāt ieteikumus regulējuma un pašregulācijas normu veidošanai un izveidot
priekšlikumus drošības problēmu risināšanai mediju uzņēmumu, mediju profesionālo organizāciju, izglītības iestāžu, mediju politiku veidojošo institūciju līmenī.

Pētījuma uzdevums:
  • Izvērtēt žurnālistu un citu mediju profesionāļu drošības situāciju Latvijā, apzināt galvenās problēmas, apdraudējuma veidus fiziskajā un digitālajā vidē, ņemot vērā gan vēršanos pret žurnālistiem, gan žurnālistēmsievietēm, gan viņu tuviniekiem un nodarījuma veikšanu privātajā dzīvē vai pildot tiešos darba pienākumus.
  • Izvērtēt, vai Latvijas normatīvajos aktos ir noteiktas drošības garantijas žurnālistiem, vai un kādi rīcības virzieni no Eiropas Padomes Ministru komitejas ieteikumā CM/Rec(2016)4 dalībvalstīm par žurnālistikas aizsardzību un žurnālistu un citu plašsaziņas līdzekļu darbinieku drošību un Eiropas Komisijas ieteikumā (ES) 2021/1534 par aizsardzības, drošības un pilnvērtīgu iespēju nodrošināšanu žurnālistiem un citiem mediju profesionāļiem Eiropas Savienībā  minētajiem virzieniem ir ņemti vērā žurnālistu drošības uzlabošanas nolūkā.
  • Veikt gadījumu analīzi par ierosinātām mērķētām tiesvedībām pret žurnālistiem, apkopot būtiskākos izaicinājumus, ar ko saskaras tiesībsargājošās iestādes un to darbinieki pārkāpumu pret žurnālistiem izskatīšanā.
  • Veikt gan kvantitatīvas, gan kvalitatīvas mērķa grupu aptaujas ar žurnālistiem, lai noskaidrotu viņu drošības situācijas pašvērtējumu, sniegtu vērtējumu par tiesībsargājošo iestāžu attieksmi, rīcību un atbalstu. 
Nodošanas datums:
10.02.2025
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Kultūras ministrija
pasts@km.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Pētījuma pasūtītājs:
Kultūras ministrija
pasts@km.gov.lv
Politikas joma:
Masu informācijas līdzekļu politika
Pētījuma klasifikācija:
Padziļinātas ekspertīzes pētījums politikas vai tiesiskā regulējuma izstrādei
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Valsts politikas veidošanā - žurnālistu drošības situācijas uzlabošanai
Pētījuma finansēšanas avots:
Valsts budžets
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
21016 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:

Pētījumā izstrādāti priekšlikumi Latvijas žurnālistu drošības situācijas uzlabošanai.
Kvalitatīvai priekšlikumu īstenošanai ir nepieciešama nevalstiskā sektora, žurnālistu profesionālo organizāciju un valsts institūciju partnerība un sadarbība. Žurnālistu un mediju profesionāļu drošības pasākumu īstenošanai būtu jāpiešķir nepieciešamais finansējums.

To top