Pētījumu un publikāciju datu bāze

Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījuma 2022./2023. mācību gada aptauja

Par pētījuma pasūtīšanu atbildīgais darbinieks vai amatpersona:
Biruta Velika
67501599

Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījuma 2022./2023. mācību gada aptauja

Pētījuma mērķis:

Iegūt informāciju par bērnu liekās ķermeņa masas un aptaukošanās izplatību septiņus  un deviņus gadus veciem bērniem un skolu vides atbilstību veselīgu paradumu veicināšanai.

Pētījuma uzdevums:
  • Iegūt datus par Latvijas vispārizglītojošo skolu 1.klases skolēnu (7 gadus vecu) un 3.klases skolēnu (9 gadus vecu) ķermeņa masas indeksu, liekās ķermeņa masas un aptaukošanās izplatību, kā arī  skolu vides novērtējumu attiecībā uz pārtikas produktu iegādes iespējām skolēniem, fizisko aktivitāšu iespējām skolā  skolēniem, zināšanu apguvi skolā par veselīgu uzturu; bērnu veselības paradumiem mājās.
  • Salīdzināt iegūtos datus ar iepriekšējo pētījumu rezultātiem un izvērtēt tendences.

 

Nodošanas datums:
08.02.2024
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Slimību profilakses un kontroles centrs
pasts@spkc.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Arhīvs
Pētījuma pasūtītājs:
Slimību profilakses un kontroles centrs
pasts@spkc.gov.lv
Politikas joma:
Sabiedrības veselība
Pētījuma klasifikācija:
Regulārs pētījums (tajā skaitā izpētes monitorings)
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Dati ir nepieciešami tālākās aptaukošanās ierobežošanas politikas veidošanai un programmu efektivitātes izvērtēšanai. Iegūtos datus izmantos salīdzināšanai arī ar citām Eiropas reģiona valstīm. Pētījuma rezultāti tiek izmantoti prezentācijās darba grupās, semināros, zinātniskās konferencēs, lēmumu pieņēmēju un sabiedrības informēšanai.
Autoru saraksts:
  • Biruta Velika
  • Daiga Grīnberga
  • Iveta Pudule
  • Iveta Gavare
Pētījuma finansēšanas avots:
Valsts budžets
Finansējuma avota pilns nosaukums:
46.03.00 Budžeta programma "Veselības nozares uzraudzība" apakšprogramma "Slimību profilakses nodrošināšana"
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
63850 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:
  1. Piektdaļa (20,8%) septiņgadīgu pirmklasnieku ir ar lieku ķermeņa masu un aptaukošanos.
  2. Latvijā saglabājas augsts deviņgadīgu trešās klases skolēnu īpatsvars ar lieku ķermeņa masu un aptaukošanos – 25,4%.
  3. Šajā pētījuma kārtā ir konstatēts nepietiekamas ķermeņa masas izplatības pieaugums abās dzimuma grupās gan 7-gadīgiem, gan 9-gadīgiem skolēniem.
  4. Brīvajā laikā 1 – 3 stundas un 4 – 6 stundas nedēļā sporta un/ vai deju nodarbības apmeklē attiecīgi 46,3% un 46% 1. un 3.klases skolēnu.
  5. Sestdienās un svētdienās/ brīvdienās 74,3% 1. un 3.klases skolēnu pie TV un elektronisko viedierīču ekrāniem pavada vidēji trīs un vairāk stundas.
  6. Kopš 2015. gada pētījuma kārtas novēro skolēnu īpatsvara samazināšanos, kuri katru rītu brokasto, ieskaitot brokastošanu skolā: 2015.gadā – 75,8%, bet 2022.gadā – 69%.
  7. Reizi dienā un biežāk kā reizi dienā nedēļas laikā svaigus augļus ēd attiecīgi 25,8% un 14,1% 1. un 3.klases skolēnu.
  8. Kopumā 38,9% 1. un 3.klases skolēnu nedēļas laikā dārzeņus (izņemot kartupeļus) ēda katru dienu un biežāk kā reizi dienā.
  9. Vecāku viedoklis par savu bērnu ķermeņa masu būtiski atšķiras no mērītajiem antropometriskajiem datiem aprēķinātā ķermeņa masas indeksa. Vecāki nepietiekami novērtē aptaukošanās problēmu saviem bērniem.
  10. Vairāk kā pusē skolu (53,6%) ir kafejnīca/ veikals, un 42% skolu atrodas tirdzniecības automāti, kuros skolēni var iegādāties pārtikas produktus un/ vai dzērienus.
  11. Šajā pētījuma kārtā ir samazinājies skolu īpatsvars, kurās skolēni bez maksas var saņemt augļus un dārzeņus. Bet pieaudzis ir skolu īpatsvars, kurās var par maksu iegādāties aromatizētu pienu, sāļās uzkodas un augļu sulas, citus negāzētus dzērienus, kuri satur cukuru.
To top