Pētījumu un publikāciju datu bāze

Iedzīvotāju informētība un izpratne par deinstitucionalizācijas procesu

Valoda:
Latviešu
Pētījuma statuss:
Nodots
Par pētījuma pasūtīšanu atbildīgais darbinieks vai amatpersona:
Guntis Kaldovskis
60008552

Iedzīvotāju informētība un izpratne par deinstitucionalizācijas procesu

Pētījuma mērķis:

Pētījuma mērķis ir veikt sabiedriskās domas pētījumu – aptauju  par iedzīvotāju informētību un izpratni par deinstitucionalizācijas procesu un iegūt reprezentatīvus datus par sabiedrības informētības līmeni par Labklājības ministrijas 2023. gadā rīkoto informatīvo kampaņu “Iekāp otra kurpēs”.

Pētījuma uzdevums:
  1. Izveidot aptaujas anketu, iekļaujot 2022. gadā veiktās sabiedriskās domas aptaujas jautājumus;
  2. Veikt anonīmas telefonu intervijas ar ne mazāk kā 1000 (viens tūkstotis) Latvijas Republikas iedzīvotājiem vecumā no 18 (astoņpadsmit) līdz 74 (septiņdesmit četriem) gadiem;
  3. Veikt datu analīzi un analītiskās atskaites gala versijas sagatavošanu, iekļaujot aptaujas metodoloģijas aprakstu, analīzi sociāli demogrāfiskajos griezumos, datu grafisko attēlojumu, datu aptaujas failu un aptaujas anketu.
Nodošanas datums:
14.03.2024
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Labklājības ministrija
lm@lm.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Pētījuma pasūtītājs:
Labklājības ministrija
lm@lm.gov.lv
Politikas joma:
Sociālā iekļaušana
Pētījuma klasifikācija:
Sabiedriskās domas pētījums
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Pētījuma rezultāti tiks izmantoti turpmākās komunikācijas par deinstitucionalizācijas procesa norisi Latvijā plānošanai - par bērnu ar funkcionāliem traucējumiem, bērnu, kuri spiesti atrasties ilgstošā ārpusģimenes aprūpē, un īpaši par cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanu sabiedrībā.
Autoru saraksts:
  • Kristīne Krasauska
  • Inta Priedola
  • Agnese Krecele
  • Jānis Reinsons
  • Olga Gutoviča
  • Anna Orehova
  • Ilze Liepiņa
  • Santa Tolka
Pētījuma finansēšanas avots:
Ārvalstu finanšu palīdzības instruments
Finansējuma avota pilns nosaukums:
Apakšprogramma 70.50.00 „Tehniskā palīdzība ERAF, ESF+, KF, TPF finansējuma apgūšanai (2021-2027)”
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
18640 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:
Laikā no 2018. līdz 2023. gadam īstenotajam pasākumu kopumam un informatīvajām kampaņām ir bijusi pozitīva ietekme uz deinstitucionalizācijas procesu izpratnes veicināšanu sabiedrībā.

Kopumā attieksme pret deinstitucionalizācijas procesu un konkrēto sociālo mērķa grupu iekļaušanu sabiedrībā ir kļuvusi pozitīvāka. Būtiski pieaudzis iedzīvotāju skaits, kuri atbalsta deinstitucionalizācijas mērķa grupu (bērnu ar funkcionāliem traucējumiem un cilvēku ar garīgā rakstura traucējumiem iekļaušanu sabiedrībā.

Informatīvo saturu ar saukli “Iekāp otra kurpēs” 2023. gadā kopumā ievēroja nedaudz vairāk par trešdaļu Latvijas iedzīvotāju (38%).

Efektīvākie sabiedrības informēšanas kanāli bijuši televīzija, ziņu portāli, sociāli tīkli un radio. Būtiski pieaugusi loma sociālo tīklu, ziņu portālu un ģimenes, draugu, paziņu sniegtajai informācijai par deinstitucionalizācijas projektu un pasākumiem.

Aspekts, kas arī turpmāk varētu veicināt sabiedrības attieksmes maiņu pret deinstitucionalizācijas procesu, ir saskarsme ar deinstitucionalizācijas mērķa grupām un informācijas pieejamība dažādos avotos.

To top