Pētījumu un publikāciju datu bāze

Iespējamo risinājumu kopuma izstrāde jūras krasta erozijas mazināšanai

Iespējamo risinājumu kopuma izstrāde jūras krasta erozijas mazināšanai

Pētījuma mērķis:

Izstrādāt iespējamo risinājumu kopumu jūras krasta erozijas mazināšanai, lai sniegtu atbalstu jūras piekrastes teritoriju attīstības plānošanā un apsaimniekošanā, kā arī lai ierobežotu jūras krasta erozijas sekas klimata pārmaiņu ietekmē.

Pētījuma uzdevums:
  1. Noteikt jūras krasta erozijas riska klases;
  2. Izstrādāts risinājumu kopums krasta erozijas mazināšanai;
  3. Sagatavot ieteikumus jūras krasta erozijas monitoringam.
Nodošanas datums:
15.03.2024
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Klimata un enerģētikas ministrija
pasts@kem.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Pētījuma pasūtītājs:
Klimata un enerģētikas ministrija
pasts@kem.gov.lv
Politikas joma:
Klimata politika
Pētījuma klasifikācija:
Padziļinātas ekspertīzes pētījums politikas vai tiesiskā regulējuma izstrādei
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Klimata politikas integrācijai nozaru politikās
Autoru saraksts:
  • Jānis Lapinskis
  • Zanita Avotniece
  • Kārlis Kalvišķis
  • Jānis Vaits
  • Elīna Konstantinova
Pētījuma finansēšanas avots:
Ārvalstu finanšu palīdzības instruments
Finansējuma avota pilns nosaukums:
Norvēģijas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas “Klimata pārmaiņu mazināšana, pielāgošanās tām un vide” iepriekš noteiktais projekts Nr. LV-CLIMATE-0001 “Klimata pārmaiņu politikas integrācija nozaru un reģionālajā politikā”
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
40250 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:
  1. Apkopoti un analizēti piekrastes pašvaldību izstrādātie teritorijas attīstības plānošanas dokumenti (Attīstības programmas un Teritorijas attīstības plāni), normatīvais regulējumus, pašvaldību pieredze piekrastes teritoriju plānošanā un izmantošanā, kā arī apskatītas iesaistītās institūcijas un to lomu krasta erozijas ierobežošanas jomā, kā arī pašvaldību īstenotie pasākumi pielāgošanās klimata pārmaiņām piekrastes zonā;
  2. Pārskatītas un atjaunotas 2014. gadā izstrādātā metodiskā materiāla “Vadlīnijas jūras krasta erozijas seku mazināšanai” (turpmāk – Vadlīnijas) informācija attiecībā uz jūras ģeoloģiskajiem procesiem mūsdienās un krasta tipiem;
  3. Izstrādāts Latvijas krasta erozijas riska klašu sadalījums visai Latvijas teritorijai;
  4. Riska klašu izstrādē un analīzē veikta apdraudēto objektu lokācijas noteikšana erozijas riska klašu robežās pašvaldību griezumā.
  5. Veikta iepriekš veikto pētījumu un pieejamo datu Latvijā (t.sk. klimata pārmaiņu scenāriju, kā arī Vadlīnijās jūras krasta erozijas seku mazināšanā” ietvertās informācijas attiecībā uz izstrādātajiem risinājumiem) analīze.
  6. Veikta Lietuvas, Polijas un Igaunijas jeb trīs Eiropas valstu ar Latvijai līdzīgu jūras krasta ģeoloģisko uzbūvi un ar dažādām jūras krastu aizardzības pieejām labās prakses piemēru analīze un sagatavots vispārīgs novērtējums par esošo pieredzi jūras krasta erozijas mazināšanā.
  7. Definēti un aprakstīti Latvijas piekrastes īpatnībām piemērotākie krasta erozijas mazināšanas risinājumi un indikatīvās būvniecības/izveides un uzturēšanas izmaksas.
  8. Izstrādāts metodoloģisks materiāls – “ceļa kartes” pašvaldībām, uzņēmumiem un iedzīvotājiem jūras krasta stiprināšanai un erozijas mazināšanai – trim pilotpašvaldībām (Dienvidkurzemes, Talsu un Limbažu novads), aprakstot katrai krasta erozijas riska klasei atbilstošos pasākumus jūras krasta stiprināšanai un erozijas mazināšanai.
  9. Izstrādātas rekomendācijas piekrastē esošo apdraudēto objektu (īpaši kritisko) aizsardzībai un/vai pielāgošanās pasākumiem.
  10. Izstrādāti ieteicamie risinājumi tūrisma infrastruktūras un peldvietu noturības uzturēšanai pret klimata pārmaiņu radītiem riskiem.
  11. Uzskaitīti un raksturoti krasta eroziju veicinošie faktori, veikta to analīze.
  12. Apkopota pieejamā statistika par pēdējos 10 gados krasta erozijas nodarītajiem postījumiem zemes īpašniekiem un analizēta zaudējumu korelācija ar klimatisko datu izmaiņām.
  13. Izstrādāta metodoloģija zaudējumu aprēķināšanai.
  14. Izstrādāti argumentēti ieteikumus krasta erozijas monitoringa pastāvīgai nodrošināšanai un turpmākiem pētījumiem jūras krasta aizsardzībai.
  15. Sniegti argumentēti ieteikumi Latvijas normatīvo aktu un atbilstošo politikas plānošanas dokumentu uzlabošanai, lai ietvertu pastāvīga krasta erozijas monitoringa nodrošināšanu.

Apkopoti pētījuma galvenie rezultāti, atziņas, secinājumi un sniegti priekšlikumi turpmākai rīcībai.

To top