Izpētīt meža uguns apsardzības un ugunsdzēsības sistēmu un izstrādāt optimālāko modeli turpmākai valsts un privāto mežu un purvu uguns apsardzības un ugunsdzēsības funkciju nodrošināšanai un efektivitātes uzlabošanai un risinājumi tā ieviešanai, kas kalpos par pamatu Zemkopības ministrijas konceptuālā ziņojuma sagatavošanai un iesniegšanai Ministru kabinetā.
Pētījuma ietvaros tika veikta esošās situācijas analīze, t.sk. materiāltehniskā nodrošinājuma, finanšu resursu un cilvēkresursu novērtējumu valsts un privāto mežu un purvu uguns apsardzības un ugunsdzēsības jomā un ārvalstu labās prakses analīze (Igaunijas, Zviedrijas, Polijas un Vācijas pieredze), lai atrastu ekonomiski pamatotāko, sociāli un ekoloģiski atbildīgāko un efektīvāko ilgtermiņa risinājumu valstī meža uguns apsardzības un ugunsdzēsības valsts un privātajos mežos un purvos funkciju nodrošināšanai dabas resursu saglabāšanas, nacionālās drošības un klimata pārmaiņu kontekstā, līdz ar to nodrošinot Valsts civilās aizsardzības plāna un civilās aizsardzības uzdevumu izpildi.
Pētījuma ietvarā veikta meža uguns apsardzības un ugunsdzēsības sistēmas attīstības scenāriju (risinājumu) modelēšana, nosakot to izveides pamatprincipus un iekļaujamos elementus, kā arī priekšlikumu izstrāde vispārējiem meža un purva uguns apsardzības un ugunsdzēsības funkciju efektivizācijas elementiem, kas ieviešami neatkarīgi no scenārija, un ir balstīta uz projekta ietvaros veikto esošās situācijas analīzi un ārvalstu pieredzes izpēti, tajā skaitā intervijās, ārvalstu pieredzes vizītēs un darbsemināros gūto informāciju. Pētījuma ietvarā tika izveidoti 5 scenāriji, paredzot, ka tiek nodrošināts nepieciešamais finansējums optimālai funkciju nodrošināšanai.
Balstoties uz scenāriju salīdzinošo novērtējumu, kas ietver risinājumu ietekmi uz funkciju nodrošināšanu, nepieciešamajām izmaksām un ieviešanas sarežģītību, kā arī priekšrocību un trūkumu, un SVID analīzi, kā optimālākais scenārijs tika izvēlēts 2. scenārijs Savvaļas, tai skaitā meža, ugunsgrēku dzēšanas un vadības kapacitātes palielināšana VUGD un VMD, kas pēc savas būtības ir veidots kā stiprināts esošās situācijas atspoguļojums. Secināts, ka scenārija stiprās puses un iespējas ievērojami atspēko tā potenciālos riskus un izmaksas. Kā arī scenārija ieviešana neparedzas būtiskas normatīvā ietvara izmaiņas, tādējādi atvieglojot tā ieviešanu, vienlaikus optimizējot un uzlabojot funkcijas efektivitāti.
Scenārijs ņem vērā nākotnes izaicinājums un potenciālās klimata pārmaiņas, paredzot savvaļas, tai skaitā meža, ugunsgrēku uguns apsardzības un ugunsdzēsības funkcijas attīstību un iesākto pārmaiņu turpināšanu. Scenārijs stiprina VUGD un VMD kapacitāti savvaļas ugunsgrēku dzēšanā, paredzot, ka meža uguns apsardzības un ugunsdzēsības funkcijas dzīves cikla aktivitātes īsteno jomas profesionāļi, kas spēj pēc iespējas efektīvi nodrošināt funkcijas izpildi un nepieciešamības gadījumā pielāgoties klimata pārmaiņu radītajiem riskiem.
Scenārija ieviešana ietver četru priekšnosacījumu izpildi: