Pētījumu un publikāciju datu bāze

Pētījums: esošās situācijas izvērtējums un risinājumu izstrāde optimālākā modeļa ieviešanai meža ugunsapsardzības un ugunsdzēsības funkciju tālākai nodrošināšanai valsts un privātajos mežos Latvijā

Pētījums: esošās situācijas izvērtējums un risinājumu izstrāde optimālākā modeļa ieviešanai meža ugunsapsardzības un ugunsdzēsības funkciju tālākai nodrošināšanai valsts un privātajos mežos Latvijā

Pētījuma mērķis:

Izpētīt meža uguns apsardzības un ugunsdzēsības sistēmu un izstrādāt optimālāko modeli turpmākai valsts un privāto mežu un purvu uguns apsardzības un ugunsdzēsības funkciju nodrošināšanai un efektivitātes uzlabošanai un risinājumi tā ieviešanai, kas kalpos par pamatu Zemkopības ministrijas konceptuālā ziņojuma sagatavošanai un iesniegšanai Ministru kabinetā.

Pētījuma uzdevums:
  • Esošās situācijas analīze
    • Izpēte par situāciju mežu ugunsgrēku jomā Latvijā
    • Normatīvo aktu analīze institucionālā ietvara izpētei ​
    • Daļēji strukturētas ekspertu intervijas ar iesaistītajām pusēm
    • VUGD un VMD kapacitātes izvērtējums​
    • VMD meža uguns apsardzības preventīvo darbību un uguns apsardzības un ugunsdzēsības īstenošanas izvērtējums
    • Ugunsgrēku radīto zaudējumu aprēķināšana​
    • Meža ugunsgrēku ietekmes uz SEG emisijām un CO2 noteikšana
  • Ārvalstu pieredzes izpēte
    • Sekundāro datu apkopošana un analīze par izvēlēto valstu praksi meža un purvu uguns apsardzībā​
    • Daļēji strukturētās ekspertu intervijas ar izvēlēto valstu atbildīgajām iestādēm​
    • VUGD un VMD pieredzes vizīšu organizēšana uz 3 ārvalstu pieredzes izpētē apskatītajām valstīm​
  • Risinājumu un izmaksu salīdzinošā analīze
    • Četru risinājumu variantu sagatavošana ​
    • Darbsemināri sagatavo risinājumu variantu izvērtēšanai​ un optimālākā risinājumu varianta atlasei
    • Risinājumu variantu salīdzinošā analīze​
  • Ieteikumu un rekomendāciju plāna izstrāde (Noslēguma ziņojums)
    • Ieteikumu un rekomendāciju plāna izstrāde
    • Darbseminārs sākotnējā ieteikumu un rekomendāciju plāna novērtēšanai
  • Rekomendāciju sagatavošana un rezultātu prezentēšana
Nodošanas datums:
15.05.2024
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Iekšlietu ministrija
pasts@iem.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Pētījuma pasūtītājs:
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests
pasts@vugd.gov.lv
Politikas joma:
Iekšlietu politika
Pētījuma klasifikācija:
Padziļinātas ekspertīzes pētījums politikas vai tiesiskā regulējuma izstrādei
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Izstrādāts optimāls modelis turpmākai valsts un privāto mežu un purvu uguns apsardzības un ugunsdzēsības funkciju nodrošināšanai, un efektivitātes uzlabošanai un risinājumi tā ieviešanai, kas kalpos par pamatu Zemkopības ministrijas konceptuālā ziņojuma sagatavošanai un iesniegšanai Ministru kabinetā.
Pētījuma finansēšanas avots:
Ārvalstu finanšu palīdzības instruments
Finansējuma avota pilns nosaukums:
Eiropas Komisijas Civilās aizsardzības finanšu instrumenta projekts "Esošās situācijas izvērtējums un risinājumu izstrāde optimālākā modeļa ieviešanai meža uguns apsardzības un ugunsdzēsības funkciju tālākai nodrošināšanai valsts un privātajos mežos Latvijā” (ECHO/SUB/2022/TRACK1/884412)
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
72136.32 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:

Pētījuma ietvaros tika veikta esošās situācijas analīze, t.sk. materiāltehniskā nodrošinājuma, finanšu resursu un cilvēkresursu novērtējumu valsts un privāto mežu un purvu uguns apsardzības un ugunsdzēsības jomā un ārvalstu labās prakses analīze (Igaunijas, Zviedrijas, Polijas un Vācijas pieredze), lai atrastu ekonomiski pamatotāko, sociāli un ekoloģiski atbildīgāko un efektīvāko ilgtermiņa risinājumu valstī meža uguns apsardzības un ugunsdzēsības valsts un privātajos mežos un purvos funkciju nodrošināšanai dabas resursu saglabāšanas, nacionālās drošības un klimata pārmaiņu kontekstā, līdz ar to nodrošinot Valsts civilās aizsardzības plāna un civilās aizsardzības uzdevumu izpildi.

Pētījuma ietvarā veikta meža uguns apsardzības un ugunsdzēsības sistēmas attīstības scenāriju (risinājumu) modelēšana, nosakot to izveides pamatprincipus un iekļaujamos elementus, kā arī priekšlikumu izstrāde vispārējiem meža un purva uguns apsardzības un ugunsdzēsības funkciju efektivizācijas elementiem, kas ieviešami neatkarīgi no scenārija, un ir balstīta uz projekta ietvaros veikto esošās situācijas analīzi un ārvalstu pieredzes izpēti, tajā skaitā intervijās, ārvalstu pieredzes vizītēs un darbsemināros gūto informāciju. Pētījuma ietvarā tika izveidoti 5 scenāriji, paredzot, ka tiek nodrošināts nepieciešamais finansējums optimālai funkciju nodrošināšanai.

Balstoties uz scenāriju salīdzinošo novērtējumu, kas ietver risinājumu ietekmi uz funkciju nodrošināšanu, nepieciešamajām izmaksām un ieviešanas sarežģītību, kā arī priekšrocību un trūkumu, un SVID analīzi, kā optimālākais scenārijs tika izvēlēts 2. scenārijs Savvaļas, tai skaitā meža, ugunsgrēku dzēšanas un vadības kapacitātes palielināšana VUGD un VMD, kas pēc savas būtības ir veidots kā stiprināts esošās situācijas atspoguļojums. Secināts, ka scenārija stiprās puses un iespējas ievērojami atspēko tā potenciālos riskus un izmaksas. Kā arī scenārija ieviešana neparedzas būtiskas normatīvā ietvara izmaiņas, tādējādi atvieglojot tā ieviešanu, vienlaikus optimizējot un uzlabojot funkcijas efektivitāti.

Scenārijs ņem vērā nākotnes izaicinājums un potenciālās klimata pārmaiņas, paredzot savvaļas, tai skaitā meža, ugunsgrēku uguns apsardzības un ugunsdzēsības funkcijas attīstību un iesākto pārmaiņu turpināšanu. Scenārijs stiprina VUGD un VMD kapacitāti savvaļas ugunsgrēku dzēšanā, paredzot, ka meža uguns apsardzības un ugunsdzēsības funkcijas dzīves cikla aktivitātes īsteno jomas profesionāļi, kas spēj pēc iespējas efektīvi nodrošināt funkcijas izpildi un nepieciešamības gadījumā pielāgoties klimata pārmaiņu radītajiem riskiem.

Scenārija ieviešana ietver četru priekšnosacījumu izpildi:

  1. Scenārija ieviešana paredz jauna termina – savvaļas ugunsgrēki – ieviešanu.
  2. Meža uguns apsardzības un ugunsdzēsības sistēmas riska pārvaldības instrumenta izveide.
  3. VMD resursu iesaistes operacionālā plāna izveide.
  4. Vienotas VMD un VUGD meža ugunsgrēkos iesaistīto resursu informācijas sistēmas izveide (esošo sistēmu integrācija).
To top