Pētījumu un publikāciju datu bāze

Pētījums par psihologa pakalpojuma nodrošināšanu bērniem ar smagu saslimšanu vai invaliditāti un viņu tuviniekiem

Valoda:
Latviešu
Pētījuma statuss:
Nodots
Par pētījuma pasūtīšanu atbildīgais darbinieks vai amatpersona:
Zanda Beinare
67021619

Pētījums par psihologa pakalpojuma nodrošināšanu bērniem ar smagu saslimšanu vai invaliditāti un viņu tuviniekiem

Pētījuma mērķis:

Pētījuma mērķis ir izstrādāt pierādījumos balstītus priekšlikumus valsts finansēta psiholoģiskā atbalsta pakalpojuma nodrošināšanai bērniem ar smagām saslimšanām vai invaliditāti Latvijā, lai uzlabotu viņu un viņu ģimeņu psihoemocionālo labizjūtu. Pētījumā analizēta Latvijā pieejamo psiholoģisko pakalpojumu pieejamība un kvalitāte, kā arī salīdzināta Zviedrijas un Īrijas pieredze šajā jomā.

Pētījuma uzdevums:

Galvenie uzdevumi ietvēra esošā psihologa pakalpojuma bērniem ar pirmreizēji noteiktu invaliditāti un viņu likumiskajiem pārstāvjiem analīzi Latvijā, starptautiskās pieredzes izpēti, ekspertu un speciālistu viedokļu apkopošanu, kā arī divu potenciālo risinājumu izstrādi esošā pakalpojuma uzlabošanai.

Nodošanas datums:
07.11.2024
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Labklājības ministrija
lm@lm.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Pētījuma pasūtītājs:
Labklājības ministrija
lm@lm.gov.lv
Politikas joma:
Personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas
Pētījuma klasifikācija:
Padziļinātas ekspertīzes pētījums politikas vai tiesiskā regulējuma izstrādei
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Pētījuma rezultāti tiks izmantoti psiholoģiskā atbalsta pakalpojuma bērniem ar smagām saslimšanām vai invaliditāti pilnveidei.
Autoru saraksts:
  • Santa Barone-Upeniece
  • Ingvilda Štrāla
  • Elza Marcinkeviča
  • Valts Ulmanis
  • Jānis Ābele
Pētījuma finansēšanas avots:
Valsts budžets
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
30600 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:

Pētījumā tika konstatēts, ka psiholoģiskā atbalsta pieejamība bērniem ar smagām saslimšanām vai invaliditāti Latvijā ir nepietiekama, īpaši izceļot informācijas trūkumu un ierobežoto šī pakalpojuma apjomu. Tāpat konstatēts, ka pašreizējais psiholoģiskā atbalsta pakalpojums bērniem ar invaliditāti ir sarežģīts gan pieprasīšanas, gan sniegšanas ziņā, ko veicina pārmērīgs administratīvais slogs, kā arī trūkst integrētas un koordinētas pieejas tā nodrošināšanā.

Pamatojoties uz identificētajiem trūkumiem, ir piedāvāti divi visaptveroši risinājumi esošā pakalpojuma pilnveidei. Pirmais scenārijs paredz pakalpojuma paplašināšanu esošā ietvarā, uzlabojot pieejamību un mazinot administratīvo slogu. Otrais scenārijs piedāvā centralizētu modeli, kur pakalpojumu organizētu iepirkuma ceļā izvēlēts viens pakalpojuma sniedzējs.  Tas varētu nodrošināt ilgtermiņa efektivitāti, bet prasa lielākas investīcijas.

Papildu izstrādātajiem diviem scenārijiem pētījumā tika piedāvāts arī ilgtermiņa stratēģiskais redzējums. Tas paredz visaptverošu pārmaiņu ieviešanu kopējā atbalsta sistēmā bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, izveidojot multidisciplināras speciālistu komandas, kas sniegtu bērna un ģimenes vajadzībām pielāgotus pakalpojumus.

To top