Pētījumu un publikāciju datu bāze

Pētījums par pētniecības un attīstības (P&A) datu atspoguļošanu un to uzskaites pilnveidošanu Latvijā

Valoda:
Latviešu
Pētījuma statuss:
Nodots
Par pētījuma pasūtīšanu atbildīgais darbinieks vai amatpersona:
Dāvids Puišelis
67013228

Pētījums par pētniecības un attīstības (P&A) datu atspoguļošanu un to uzskaites pilnveidošanu Latvijā

Pētījuma mērķis:

Pētījuma mērķis ir apzināt datu ieguves procesa un uzskaites nepilnības Centrālās statistikas pārvaldes datu veidlapā “Pārskats par P&A darbu izpildi uzņēmējdarbības sektorā “2-pētniecība”” (turpmāk – veidlapa), identificējot nepieciešamos uzlabojumus un izvērtējot papildu datu ieguves iespējas, izstrādāt ieteikumus datu ieguves un uzskaites uzlabošanai veidlapā, lai uzlabotu no uzņēmumiem (respondentiem) iegūto datu kvalitāti par P&A un samazinātu respondentu noslodzi veidlapas aizpildīšanā un izmaksas statistikas datu iegūšanā, vienlaicīgi veicinot datu pilnīgāku atspoguļošanu Latvijas statistikā.

Pētījuma uzdevums:

Pētījuma uzdevumi:

1. Izstrādāt pētījuma metodoloģiju.

2. Veikt analīzi par P&A datu iegūšanu un uzskaiti Latvijā, veicot vismaz šādu procesu analīzi:

2.1. EDV sistēmas veidlapas “Pārskats par pētniecības un attīstības darbu izpildi uzņēmējdarbības sektorā “2-pētniecība”” izlases veidošanas principi, t. sk. respondentu, kas īsteno P&A aktivitātes, identificēšana un iekļaušana izlasēs;

2.2. izlasē iekļauto respondentu informēšana par P&A datu nozīmi un principiem datu atspoguļošanas statistikā;

2.3. EDV sistēmas veidlapas “Pārskats par pētniecības un attīstības darbu izpildi uzņēmējdarbības sektorā “2-pētniecība”” struktūra, atbilstība Eiropas Komisijas 2020. gada 30. jūlija regulai Nr. 2020/1197, tajā noteiktajām prasībām un kognitīvajiem uztveres principiem.

3. Apkopot vismaz trīs ES dalībvalstu pieredzi par P&A datu iegūšanu un uzskaiti, analizējot pozitīvos piemērus datu atspoguļošanā:

3.1. veikt izpēti par izlašu veidošanas principiem datu ieguvei un uzskaitei par  P&A darbu izpildi uzņēmējdarbības sektorā, t. sk. respondentu, kas īsteno P&A aktivitātes, identificēšanu un iekļaušanu izlasēs;

3.2. izlasēs iekļauto respondentu informēšana par P&A datu nozīmi un principiem datu atspoguļošanas statistikā;

3.3. veidlapas (pēc satura līdzīga veidlapa, ko aizpilda Latvijas uzņēmēji) analīze par P&A darbu izpildi uzņēmējdarbības sektorā, tās struktūra, atbilstība Eiropas Komisijas 2020. gada 30. jūlija regulai Nr. 2020/1197, tajā noteiktajām prasībām un kognitīvās uztveres principiem;

3.4. īstenoto informēšanas pasākumu apzināšana, lai motivētu respondentus sniegt datus par veiktajām P&A aktivitātēm uzņēmumā;

3.5. ņemot vērā veikto analīzi, sagatavot ieteikumus labās prakses piemērošanai P&A statistikas datu atspoguļošanai Latvijā.

4. Veikt vismaz četras tiešsaistes intervijas ar ekspertiem: trīs intervijas ar ekspertiem, kuri pārstāv uzņēmumus, kas iegulda P&A vai attīsta to, un kuriem ir pieredze veidlapas “Pārskats par pētniecības un attīstības darbu izpildi uzņēmējdarbības sektorā “2-pētniecība”” aizpildīšanā, un viena intervija ar publiskā sektora pārstāvi, kura kompetencē ir jautājumi par P&A statistiku:

4.1. saskaņot interviju jautājumus ar pasūtītāju (Ekonomikas ministriju);

4.2. interviju ietvaros noskaidrot intervējamo ekspertu viedokli par P&A datu iegūšanu un uzskaiti šobrīd Latvijā, veidlapu un iespējamajiem uzlabojumiem veidlapā precīzākai datu atspoguļošanai;

4.3. veikt interviju rezultātu apkopošanu.

5. Ņemot vērā veiktās izpētes rezultātus, kā arī veiktās intervijas, sagatavot pētījumu, tajā ietverot:

5.1. ieteikumus veidlapas pilnveidošanai, vienlaikus saglabājot saprotamību, vienkāršību un atbilstību kognitīvajiem uztveres principiem, izvērtējot, vai veidlapas elektroniskā versija atbilst iepriekšminētajiem uzstādījumiem;

5.2. ieteikumus datu ieguves procesa un uzskaites uzlabošanai, lai tiktu nodrošināta noteikto obligāto datu ieguve, kā arī izvērtējumu par jaunu statistiskās informācijas iegūšanas metožu pielietošanas iespējām datu iegūšanai, norādot arī citus iespējamos datu ieguves avotus.

6. Sagatavot prezentāciju par pētījuma rezultātiem un ieteikumiem veidlapas pilnveidošanai un datu ieguves procesa un uzskaites uzlabošanai un prezentēt to pasūtītājam (Ekonomikas ministrijai).

Nodošanas datums:
28.08.2023
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Ekonomikas ministrija
pasts@em.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Arhīvs
Pētījuma pasūtītājs:
Ekonomikas ministrija
pasts@em.gov.lv
Politikas joma:
Industrijas un pakalpojumu politika
Pētījuma klasifikācija:
Padziļinātas ekspertīzes pētījums politikas vai tiesiskā regulējuma izstrādei
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Balstoties uz pētījuma rezultātiem, Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Centrālo statistikas pārvaldi izveidojusi rīcības plānu, kas ietver ceļa karti ar galvenajiem pasākumiem, nosakot turpmākos rīcības soļus un to izpildes laika ietvaru.
Autoru saraksts:
  • Daina Belicka
  • Marika Berežņika
  • Lolita Čapkeviča
  • Dace Krupenko
  • Normunds Strautmanis
Pētījuma finansēšanas avots:
Valsts budžets
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
24017 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:

Pētījuma ietvaros sniegti ieteikumi izmaiņām Centrālās statistikas pārvaldes datu veidlapā “Pārskats par pētniecības un attīstības darbu izpildi uzņēmējdarbības sektorā “2-pētniecība””, rekomendācijas attiecībā uz vadlīniju izstrādi veidlapā pieprasāmās informācijas saņemšanai no respondentiem, uzņēmēju motivācijas veicināšanā, ilgtermiņā plānojot starpinstitucionālu sadarbību administratīvo datu plašākā izmantošanā.

To top