Pētījumu un publikāciju datu bāze

Sabiedrības viedokļa izpēte, izmantojot dialoga metodi, par savstarpējo uzticēšanos sabiedrībā un uzticēšanos valsts institūcijām

Valoda:
Latviešu
Pētījuma statuss:
Nodots
Par pētījuma pasūtīšanu atbildīgais darbinieks vai amatpersona:
Zane Legzdiņa-Joja
67082949

Sabiedrības viedokļa izpēte, izmantojot dialoga metodi, par savstarpējo uzticēšanos sabiedrībā un uzticēšanos valsts institūcijām

Pētījuma mērķis:

2023. gadā Valsts kanceleja sadarbībā ar biedrību “Latvijas Lauku forums” organizēja  sarunas ar cilvēkiem visā Latvijā par uzticēšanos, izmantojot “Dialoga apļu” metodi. Dialoga apļi par uzticēšanās tēmu notika 20 Latvijas vietās – ciemos, pagastos un pilsētās – sadarbībā ar vietējām kopienām, vietējām rīcības grupām, biedrībām, uzņēmējiem, izglītības iestādēm un pašvaldībām. No 2023. gada 6. septembra līdz 4. oktobrim Latvijā notika 26 dialoga apļi, un tajos piedalījās vairāk nekā 200 dalībnieku, pārstāvot dažādu vecumu, dzimumu un tautību iedzīvotājus. Plašāka infomācija Ministru kabineta tīmekļvietnē – https://www.mk.gov.lv/lv/dialoga-apli.

“Dialoga apļu” jeb taimauta metode attīstījusies Somijā, lai pilnveidotu prasmes sarunāties un uzklausīt vienam otru, veicināt piederības sajūtu un pārliecību, ka ikviens ir vērtība un var ietekmēt norises valstī un sabiedrībā.

Pētījuma uzdevums:

Dialoga apļu par uzticēšanos mērķis bija:

  • veidot diskusijas un sapratni starp dažādiem cilvēkiem un grupām;
  • vairot sabiedrības uzticēšanos, citu cilvēku viedokļa saprašanu, problēmu izgaismošanu, rēķinoties ar katra cilvēka unikalitāti, un noskaidrot Latvijas iedzīvotāju viedokli, pieredzi un atziņas par uzticēšanos citiem sabiedrības locekļiem un publiskajai varai.
Nodošanas datums:
01.12.2023
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Valsts kanceleja
pasts@mk.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Pētījuma pasūtītājs:
Valsts kanceleja
pasts@mk.gov.lv
Politikas joma:
Publiskās pārvaldes politika
Pētījuma klasifikācija:
Sabiedriskās domas pētījums
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Pētījumā iegūtie rezultāti palīdz iestādēm izvērtēt, kurās jomās un kādos aspektos nepieciešami uzlabojumi uzticēšanas veicināšanai sabiedrībā un publiskās pārvaldes institūcijām.
Pētījuma finansēšanas avots:
Valsts budžets
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
9881.21 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:

Cilvēku paustais dialoga apļos parāda, ka visvairāk uzticas sev tuvākajiem – ģimenei, draugiem, vietējai kopienai. Toties uzticēšanās valsts varas iestādēm un politiskiem spēkiem sarūk, runājot par partijām, parlamentu un valdību. Iedzīvotāju minētie pozitīvie un negatīvie piemēri saskan gan ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas datiem, gan Latvijas Universitātes pētnieku secināto – ļoti nozīmīga ir individuālā pieredze saskarē ar līdzcilvēkiem un valsti. Tas attiecas gan uz ikdienas vajadzībām, saņemot pašvaldību un valsts iestāžu pakalpojumus, gan sabiedrības līdzdalības procesu, redzot rezultātus politiķu veikumā un iestāžu darbībā.

Sarunās gūtās atziņas apkopotā formā tika prezentētas konferencē Saeimā. Konference “Uzticēšanās sabiedrībā un uzticēšanās valsts varas institūcijām Latvijā” norisinājās 2023.gada 27.oktobrī Saeimā. Plašāka informācija – https://www.mk.gov.lv/lv/dialoga-apli#konferences-ieraksts-un-materiali.

To top