Palielināt Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) kapacitāti, izmantojot modernās digitālās sistēmas un datu pārvaldības risinājumus, lai atbalstītu iedzīvotājus kvalitatīvā nodarbinātībā.
Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) sadarbībā ar Labklājības ministriju un NVA no 2022. gada septembra līdz 2024. gada augustam īstenoja Eiropas Komisijas Tehniskā atbalsta instrumenta projektu “Latvijas nodarbinātības dienesta digitālo sistēmu modernizēšana”.
Projekta apakšmērķi: (1) apkopot informāciju par NVA pakalpojumiem un saistītajām digitālajām sistēmām; (2) identificēt uzlabojamās darbības tādās jomās kā NVA datu pārvaldība, digitālie rīki, darbības modeļi un aktīvās darba tirgus politika pasākumu monitorings un novērtēšana; (3) izstrādāt ieteikumus NVA infrastruktūras uzlabojumiem, balstoties uz labās prakses piemēriem citās valstīs; (4) palielināt NVA kapacitāti pierādījumos balstītas politikas veidošanā; (5) testēt inovatīvās pieejas datu pārvaldībā un NVA pakalpojumu digitalizācijā.
OECD veica visaptverošu NVA darbības novērtējumu, īpašu uzsvaru liekot uz iespējām uzlabot NVA digitālo infrastruktūru, tajā skaitā NVA klientu statistisko profilēšanu, darba meklēšanas atbalsta digitālos risinājumus, datu vizualizācijas rīkus, datu analīzi un atspoguļojumu, kā arī NVA digitālo risinājumu drošību un veiktspēju. Tāpat projekts pievērsās tādiem jautājumiem kā aktīvo darba tirgus politikas pasākumu novērtēšanas un monitoringa metodes un prasmju profilēšana. Savietojot NVA un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datus, tika veikts novērtējums par NVA klienta ceļu līdz iesaistei darba tirgū.
Projekta ietvaros kopš 2023. gada marta tika organizēti vairāki tiešsaistes pasākumi ar ārvalstu ekspertu iesaisti un citu valstu labās prakses atspoguļošanu. Viens no projekta darbsemināriem, piemēram, bija veltīts NVA atbalstam darba meklētāju un vakanču piemeklēšanai, izmantojot tam digitālos rīkus, tai skaitā, mākslīgā intelekta sniegtās iespējas, ar ko pieredzē dalījās arī Somijas, Francijas un Luksemburgas eksperti. Tāpat ārvalstu eksperti analizēja NVA digitālo sistēmu un risinājumu drošību un veiktspēju.
Galvenās pētījuma tēmas:
0) Atklāšanas sanāksme ar konsultatīvās grupas /Advisory Group iesaisti un projekta darba plāna prezentācija.
(1) Visaptverošs kvalitatīvās novērtējums par NVA darbību sasaistē ar digitālajām sistēmām.
(2) Zināšanu apmaiņas darbnīcas ar ārvalstu ekspertu iesaisti un OECD pieredzes apmaiņas vizīte Latvijā.
(3) Kvantitatīvā analīze par NVA īstenoto stratēģiju un pieeju rezultātu novērtēšanu.
(4) OECD ieteikumu izstrāde NVA digitālo sistēmu modernizācijai.
(5) Datu pārvaldības un vadības stratēģijas izstrāde.
(6) Semināri par analītiskās kapacitātes stiprināšanu NVA un Labklājības ministrijā.
(7) Izmēģinājumprojekta un tā ieviešanas plāna izstrāde selektīviem NVA kapacitātes veicināšanas pasākumiem.
(8) Uzraudzības un novērtēšanas sistēmas izstrādes izmēģinājumprojekta īstermiņa un ilgtermiņa novērtējumam.
(9) Noslēguma pasākums par projekta rezultātiem un tālākajiem soļiem NVA un Labklājības ministrijai.