Pētījumu un publikāciju datu bāze

Pētījums par ģimenes asistenta efektivitāti atbalsta nodrošināšanā ģimenēm

Par pētījuma pasūtīšanu atbildīgais darbinieks vai amatpersona:
Projekta “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās” vadītāja Maija Muceniece
67021527

Pētījums par ģimenes asistenta efektivitāti atbalsta nodrošināšanā ģimenēm

Pētījuma mērķis:

Pētījuma vispārējais mērķis ir nodrošināt pierādījumos balstītu kvantitatīvu un kvalitatīvu informāciju par Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta Nr.9.2.1.1/15/I/001 “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās”(turpmāk – projektas) īstenotā ģimenes asistenta pilotprojekta laikā nodrošinātā ģimenes asistenta pakalpojuma efektivitāti un ietekmi uz pakalpojuma saņēmējiem. Projekta piedāvātais pilotprojekts paredz ģimenes asistenta pakalpojuma apraksta izstrādi, apmācību satura izstrādi un pašvaldību sociālo dienestu speciālistu, kuri nodrošina ģimenes asistenta pakalpojumu, apmācību (daļēji attālināti epidemioloģiskās situācijas valstī 2020. un 2021. gadā dēļ).

Pētījums ir iedalīts divos posmos:

  • Pirmais posms – dažādu Latvijas tiesību aktos norādīto sociālo pakalpojumu izvērtēšana, kas tiešā vai pastarpinātā veidā saistīti ar ģimenes asistenta pakalpojumam pietuvināta atbalsta sniegšanu.
  • Otrais posms – pētījums par pilotprojekta laikā gūtajiem rezultātiem – par nodrošinātā ģimenes asistenta pakalpojuma efektivitāti un ietekmi uz pakalpojuma saņēmējiem.
Pētījuma uzdevums:

Atbilstoši pētījuma iedalījumam, tā otrā posmam ir izvirzīti šādi uzdevumi:

  • Veikt pētījumu par pilotprojekta laikā nodrošinātā ģimenes asistenta pakalpojuma efektivitāti un ietekmi uz ģimeņu/personu sociālo situāciju, aptverot šādas minētās mērķa grupas:
  • ģimenes ar bērniem;
  • pilngadību sasnieguši jaunieši pēc ārpusģimenes aprūpes;
  • pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem;
  • Izvērtēt ģimenes asistenta darba efektivitāti ietekmējošos un kavējošos faktorus.
  • Izvērtēt ģimenes asistenta klātienes mācību programmas un vadlīniju ģimenes asistentu darbam ārkārtas / distancēšanās situācijas laikā satura atbilstību ģimenes asistenta pakalpojuma aprakstam. Izvērtēt citu Pilotprojekta laikā izstrādāto metodoloģisko materiālu saturu.
  • Izvērtēt ģimenes asistenta pakalpojuma aprakstu.
Nodošanas datums:
01.09.2023
Resors (nozares ministrija, neatkarīga iestāde vai pašvaldība):
Labklājības ministrija
lm@lm.gov.lv
Iesniedzējinstitūcijas autorizētais lietotājs:
Arhīvs
Pētījuma pasūtītājs:
Labklājības ministrija
lm@lm.gov.lv
Politikas joma:
Nodarbinātības un sociālā politika
Pētījuma klasifikācija:
Padziļinātas ekspertīzes pētījums politikas vai tiesiskā regulējuma izstrādei
Pētījumu rezultātu izmantošana:
Pētījuma rezultāti tiks izmantoti, lai veidotu vienotu ģimenes asistenta pakalpojuma aprakstu. Pētījuma rezultāti var tikt izmantoti, pamatojot ģimenes asistenta pakalpojuma ietekmes nozīmi dažādām mērķa grupām, lai veicinātu pakalpojuma ieviešanu visā Latvijā.
Pētījuma finansēšanas avots:
Ārvalstu finanšu palīdzības instruments
Finansējuma avota pilns nosaukums:
Eiropas Sociālais fonds (85%) un valsts budžeta finansējums (15%) projekta Nr. 9.2.1.1./15/I/001 “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās” ietvaros.
Pētījuma finansēšanas summa EUR (bez PVN):
69950.00 EUR
Pētījuma sasniegtie rezultāti:

Lai gan mazākā mērā apzināts, tomēr pētījums rāda, ka ģimenes asistenta pakalpojums ir ļāvis uzlabot sociālo dienestu darbu – galvenokārt atslogojis sociālos darbiniekus, kuru klienti saņem ģimenes asistentu pakalpojumu.

Ģimenes asistenta pilotprojekts ir devis arī ieguldījumu pakalpojuma līdzšinējās organizācijas kārtības pašvaldību sociālajos dienestos pārskatīšanā. Ja iepriekš pašvaldībās ģimenes asistents bieži ir piesaistīts uz pakalpojuma līguma pamata ar NVO vai individuālo pakalpojuma sniedzēju, tad pilotprojekta pieredze ir pierādījusi sociālo dienestu vadītājiem, ka augstāku pakalpojuma efektivitāti nodrošina tas, ka ģimenes asistents ir pašvaldības darbinieks, respektīvi, ir iekļauts sociālā dienesta darbinieku kolektīvā.

Pētījums rāda, ka noteiktos jautājumos par ģimenes asistenta pakalpojuma pozicionējumu ir nepieciešami precizējumi par tā saistību un pēctecību ar citiem pakalpojumiem.

To top