Pētījuma vispārējais mērķis ir nodrošināt pierādījumos balstītu kvantitatīvu un kvalitatīvu informāciju par Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta Nr.9.2.1.1/15/I/001 “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās”(turpmāk – projektas) īstenotā ģimenes asistenta pilotprojekta laikā nodrošinātā ģimenes asistenta pakalpojuma efektivitāti un ietekmi uz pakalpojuma saņēmējiem. Projekta piedāvātais pilotprojekts paredz ģimenes asistenta pakalpojuma apraksta izstrādi, apmācību satura izstrādi un pašvaldību sociālo dienestu speciālistu, kuri nodrošina ģimenes asistenta pakalpojumu, apmācību (daļēji attālināti epidemioloģiskās situācijas valstī 2020. un 2021. gadā dēļ).
Pētījums ir iedalīts divos posmos:
Atbilstoši pētījuma iedalījumam, tā otrā posmam ir izvirzīti šādi uzdevumi:
Lai gan mazākā mērā apzināts, tomēr pētījums rāda, ka ģimenes asistenta pakalpojums ir ļāvis uzlabot sociālo dienestu darbu – galvenokārt atslogojis sociālos darbiniekus, kuru klienti saņem ģimenes asistentu pakalpojumu.
Ģimenes asistenta pilotprojekts ir devis arī ieguldījumu pakalpojuma līdzšinējās organizācijas kārtības pašvaldību sociālajos dienestos pārskatīšanā. Ja iepriekš pašvaldībās ģimenes asistents bieži ir piesaistīts uz pakalpojuma līguma pamata ar NVO vai individuālo pakalpojuma sniedzēju, tad pilotprojekta pieredze ir pierādījusi sociālo dienestu vadītājiem, ka augstāku pakalpojuma efektivitāti nodrošina tas, ka ģimenes asistents ir pašvaldības darbinieks, respektīvi, ir iekļauts sociālā dienesta darbinieku kolektīvā.
Pētījums rāda, ka noteiktos jautājumos par ģimenes asistenta pakalpojuma pozicionējumu ir nepieciešami precizējumi par tā saistību un pēctecību ar citiem pakalpojumiem.